Szachy – zasady gry

W tym artykule rozważymy podstawowe zasady gry w szachy, po zapoznaniu się z którymi możesz rozpocząć grę w szachy.

Cel gry

Ty, podobnie jak twój przeciwnik, masz do dyspozycji zespół wojowników. Twój cel: najpierw złapać króla przeciwnika (dopóki przeciwnik nie złapie twojego króla)! Sytuacja, w której zaatakowałeś króla przeciwnika w taki sposób, że nie może uciec przed tym atakiem, nazywa się „matem” i oznacza, że ​​wygrałeś!

Każdy z was rozpoczyna grę z niezawodną armią składającą się z 16 sztuk: króla, królowej, dwóch wież, dwóch biskupów, dwóch rycerzy i ośmiu pionków.
Początek gry

Przed grą plansza jest ustawiona tak, że w prawym dolnym rogu każdy gracz ma białą (lub jasną) komórkę. Następnie kawałki są umieszczane na planszy za każdym razem na tych samych kwadratach. Drugi rząd jest zajęty przez pionki. Gawrony stoją w rogach, a obok nich znajdują się konie, po koniach są słonie, następnie królowa jest umieszczana na klatce tego samego koloru co on (biała królowa na białej klatce, czarna królowa na czarnym tle), a wreszcie król zajmuje miejsce na pozostałej komórce.

Gracz, który ma białe kawałki, zawsze idzie pierwszy, aby wszystko było sprawiedliwe, musisz grać z białymi lub czarnymi kawałkami po kolei. W każdej ze swoich tur gracz może przejść z jednym ze swoich elementów (z wyjątkiem jednego konkretnego ruchu). Po twojej turze przychodzi kolej na przeciwnika. I tak dalej gracze zmieniają się, dopóki jeden z królów nie zostanie schwytany … lub dopóki cała armia nie zostanie zużyta!
Jak idą figury

Każda z 6 postaci idzie na swój sposób. Większość postaci nie może przeskoczyć innych postaci – tylko konie mogą skakać nad każdym, kto stanie im na drodze! Ponadto żadna pojedyncza postać nie może stać na celi, gdzie stoi już postać tego samego koloru. Jednak figurka może zastąpić figurę wroga: w ten sposób zdobywasz postacie wroga!

Król

Król jest najważniejszym utworem, ponieważ jego strata oznacza koniec gry. Ale jest także jedną z najsłabszych postaci. Dlatego bardzo często potrzebuje ochrony przyjaciół. Król może przejść jeden kwadrat w dowolnym kierunku – w górę, w dół, na boki i po przekątnej.

Król nie może chodzić po zaatakowanej klatce, w której zostanie schwytany (w tym przykładzie są to krwinki czerwone). Jeśli twój przeciwnik przychodzi jako król do zaatakowanej klatki, nie spiesz się, by złapać króla słowami „Ha-ha-ha, wygrałem!”. Zamiast tego należy wyjaśnić przeciwnikowi, dlaczego jego król nie może tam pójść. Po tym twój przeciwnik może zwrócić króla na swoje miejsce i wybrać inny ruch.

Szach-mat

Kiedy inny kawałek grozi złapaniem króla, nazywa się to „czekiem”. Gdy król nie może uniknąć szacha, nazywa się go „matem”. Jak wspomniano wcześniej, przyjęcie króla to zwycięstwo. Istnieją tylko trzy sposoby na ucieczkę od szacha: odsuń się od zagrożenia, zamknij szacha inną figurą lub weź figurkę, która zagraża królowi. Jeśli król nie może uciec od szacha – gra się kończy. Zazwyczaj król nie zostaje schwytany i nie jest usuwany z planszy, gra jest po prostu uznawana za ukończoną.

Wieża

Wieża wygląda prawie tak samo jak królowa: na dowolnej liczbie komórek w linii prostej, ale tylko do przodu, do tyłu i na boki (nie po przekątnej).

Królowa

Królowa jest najpotężniejszą postacią. Podobnie jak król, może chodzić w dowolnym kierunku po linii prostej – do przodu, do tyłu, na boki i po przekątnej – ale w przeciwieństwie do króla, królowa jest bardzo szybka. W końcu może chodzić po dowolnej liczbie komórek, chociaż jednocześnie nie może przeskakiwać innych postaci. I tak jak wszystkie inne kawałki, gdy królowa chwyta kawałek przeciwnika, stoi na klatce zabranego kawałka.

Zobacz poniższy schemat, aby zobaczyć, jak chodzą królowe. Zauważ, jak biała królowa bierze czarną królową, a następnie czarny król jest zmuszony wykonać ruch.

Goniec

Goniec jest „drugą połową” królowej. Chodzi po dowolnej liczbie komórek, ale tylko po przekątnej. W początkowej pozycji masz dwa słonie – białe pola i czarne pola, a jak widzisz, podczas gry słoń białego pola zawsze będzie chodził tylko po białych polach, a czarny – po czarnych. Słonie działają dobrze w parach, ponieważ jeden z nich obejmuje pola niedostępne dla innych

Koń.

Konie poruszają się inaczej niż inne postacie – dwie komórki w jednym kierunku i jedna komórka pod kątem 90 stopni. Ruch rycerza przypomina literę „G”. Koń jest jedyną postacią, która wykonując ruch może przeskoczyć inne postacie. Z powodu tej specjalnej umiejętności często mówi się, że konie „skaczą”.

Pionek:

Połowa twojej początkowej drużyny to pionki, więc bardzo ważne jest, aby zrozumieć, jak korzystać z tych małych chłopców, mimo że nie są bardzo silni. Pionki są wyjątkowe – chodzą w jedną stronę i zabierają je w inną. Kiedy idą, poruszają się tylko do przodu, a oni biorą to po przekątnej. Pionki mogą iść do przodu tylko o jedną komórkę, z wyjątkiem pierwszego ruchu, kiedy mogą przejść jedną lub dwie komórki do przodu. Pionek może wziąć tylko kawałek tego przeciwnika, który stoi na jednej komórce po przekątnej przed nim. Pion nie może ani chodzić, ani odbierać.

Ponieważ pionek kroczy i bierze na różne sposoby, jest to jedyny kawałek, który może zostać zablokowany przez kawałek przeciwnika: jeśli inny pionek stoi bezpośrednio przed pionkiem, pionek nie może ani ominąć, ani wziąć tego kawałka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *