Czym jest zegar szachowy ?

Zegar szachowy

Termin „zegar szachowy” oznacza zegar z dwoma tarczami połączonymi ze sobą tak, że tylko jeden z nich może w tej chwili pracować. Termin „Zegar” w Zasadach Szachowych oznacza wskazanie czasu na jednym z dwóch pokręteł. Termin „Upadek flagi” oznacza upływ czasu przeznaczonego na przemyślenia ruchów gracza.

Używając zegara szachowego, każdy gracz musi ustawić minimalną liczbę ruchów lub wszystkie ruchy w danym okresie czasu; i / lub podczas korzystania z zegara elektronicznego może być dodany pewien dodatkowy czas po każdej turze. Wszystko to musi być wcześniej ustalone.
Czas zgromadzony przez gracza w jednym okresie gry jest dodawany do jego czasu na następny okres, z wyjątkiem sytuacji, gdy ustawiono czas dla każdej tury. Kiedy obaj gracze zastanawiają się nad określonym czasem podstawowym, a także ustalonym dodatkowym czasem dla każdego ruchu, odliczanie czasu głównego rozpoczyna się dopiero po upływie ustalonego czasu. Jeśli gracz przełącza swój zegar przed upływem tego ustalonego dodatkowego czasu, jego główny czas nie zmienia się, niezależnie od ilości wykorzystanego dodatkowego czasu.
W ustalonym czasie rozpoczęcia gry zaczyna się zegar gracza, który ma białe kawałki.
Jeśli żaden z graczy nie jest obecny na początku, to gracz, który ma białe kawałki, jest odejmowany przez cały czas, który upłynął przed jego przybyciem, chyba że zasady zawodów lub inaczej ustalone przez arbitra.
Każdy gracz przybywający do gry na dłużej niż godzinę po zaplanowanym rozpoczęciu trasy przegrywa grę, chyba że regulamin zawodów lub inaczej rozstrzygnie inaczej.

Zegar Szachowy
Zegar Szachowy

Podczas gry gracz, wykonując swój ruch na planszy, musi zatrzymać zegarek i uruchomić zegar swojego partnera. Gracz powinien zawsze mieć możliwość zatrzymania swojego zegarka. Jego ruch nie jest uważany za ukończony, dopóki nie spełni tych wymagań, z wyjątkiem ruchu, który kończy grę. Czas pomiędzy ruchem gracza na szachownicy, zatrzymaniem jego własnych godzin i uruchomieniem zegara przeciwnika jest traktowany jako część czasu przydzielonego graczowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *